Serwis na sprzedaż!
Ponad 160 tys. dodanych wierszy i ponad 1 mln 137 tys. komentarzy. Ponad 14 tys. zarejestrowanych użytkowników oraz ponad 10 tys. postów na forum.
Oferty można składać na adres e-mail spojrzeniacom@o2.pl
Forum spojrzenia.com Strona Główna spojrzenia.com
Wiersze, wierszyki, poezja - forum dyskusyjne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

To nie puzzle:)
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum spojrzenia.com Strona Główna -> Rymowane
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
efka

PostWysłany: Sro Lip 25, 2007 9:21 am    Temat postu: To nie puzzle:) Odpowiedz z cytatem

Poczytałam sobie Wasze opinie na temat wierszy rymowanych i najbardziej zdziwiło mnie, że niektórzy z Was podają jakieś przepisy na taki rodzaj wiersza. Wydaje mi się, że skłonność do rymowania jest pewną "właściwością" piszącego"- dobry rymowany wiersz nie powstaje na skutek ślęczenia i składania słów. Takie podejście owocuje tworem bezdusznym, albo nieudolny. W rymowanym wierszu słowa spływają na papier podobnie jak w białym, rodzą się z natchnienia, w sposób bynajmniej niewymuszony. Jeżeli jest inaczej, powstaje jedynie mniej lub bardziej dobry warsztatowo twór-nie utwór. Nie rymujmy na siłę, bo nic dobrego z tego wyniknie. Przynajmniej w sensie prawdziwości poetyckiej. Nie ma przepisów-są skłonności, niemal organiczne, piszącego. Oczywiście nie bez znaczenia jest bogactwo języka, którym dysponuje piszący, ale ono potrzebne jest również do napisania udanego wiersza białego. Sporo rymuję-wiem, że z bardzo różnym skutkiem, ale wierzcie mi-nie "układam" wiersza- po prostu go piszę. Jeżeli zaczynam za bardzo główkować-wiem, że się nie uda, daję spokój. Chętnie poznam Wasze opinie na ten temat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
-

PostWysłany: Sro Lip 25, 2007 12:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja nie umiem rymować jeżeli już spróbuje to częstochowa jakich mało ale myśle że Efka masz racje wiersza się nie układa go się po prostu pisze tak samo jest z białymi jak i rymowanymi.
Powrót do góry
Talyb

PostWysłany: Pią Sie 24, 2007 7:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Efka masz kompletna racje ;p. Ja tam np. pisze tylko rymowane wiersze i zawsze wszystko m isie rymuje automatycznie ;d.(zanim napsize pierwsze zdanie juz wiem jak będzie drugie brzsmiało). PZDR
Poprostu jestem CZARNY
Powrót do góry
modliszka

PostWysłany: Sob Sie 25, 2007 11:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tekst
free to play alone with time
evening never came.
"

Ostatnio zmieniony przez modliszka dnia Nie Lis 02, 2008 7:02 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
koma2000
Uznany komentator

PostWysłany: Czw Wrz 13, 2007 8:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tekst

Ostatnio zmieniony przez koma2000 dnia Sro Cze 04, 2008 12:20 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
kakanka

PostWysłany: Czw Wrz 13, 2007 11:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja jak wszystko inne...

Na czuja...
Alkomat
Uznany komentator

PostWysłany: Pią Wrz 14, 2007 9:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jak rymuje, też mi się coś na początku w głowie układa. Potem jeśli powstaje jakiś wers, który burzy rytm, zastanawiam się, jak można by zamienić jakiś wyraz, żeby było dobrze
Powrót do góry
duda22

PostWysłany: Pon Cze 16, 2008 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak OnA ma całkowitą rację... Wreszcie takie coś ujrzało światło dzienne:)
Powrót do góry
Argetum

PostWysłany: Pon Sie 18, 2008 12:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi się zdecydowanie przyjemniej pisze wiersze rymowane. Czasem coś nie pasuje, trzeba się wrócić do poprzednich wersów i coś zmienić... Ale ogólnie rymy powinny "płynąć" razem z treścią wiersza. Jeśli "odstają" i "spowalniają" treść to już mamy do czynienia z przerostem formy. Ważne jest aby w wierszy było zawarte to czego tam chcemy. Jeśli rymy nas krępują to znaczy, że nie powinno ich być.

http://www.photoblog.pl/argetum
Powrót do góry
Tasartir von Kossen

PostWysłany: Sro Kwi 22, 2009 8:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli rymy nas krępują, to czas nam popracować... nad sobą Smile

Poczytać poezje (trochę historii i kultury poznamy przy okazji) albo jakąś dobrą książkę w celu poszerzenia słownictwa Smile

Ale nie zaprzeczam - często jest tak, że brakuje TEGO słowa - niekoniecznie do rymu, do rytmu, ogólnie. Wcale nie znaczy, że całe wierszydło powinniśmy wyrzucać do lamusa - ot, zostawiam sobie to wtedy na później. Za jakiś czas zaglądam, czytam - i być może nadchodzi oświecenie...

W moim przypadku najgorzej zacząć (pomijając rzecz jasna sam pomysł na treść)... ustalić rytm, pierwszy rym, jakiś zaczyn - potem powinno płynąć, koncept na zawirowania formy może po drodze jeszcze być... Zawsze sobie robię "mruczankę" (a'la Puchatek, coś nas łączy prócz małego rozumku Very Happy ) do tego czegoś, co "tworzę". I jakoś wychodzi...

A potem jeszcze wiele poprawek przez najbliższy tydzień się zdarza - apropos tegoż "oświecenia", o którym wyżej napisano. Bo tu coś lepiej pasuje, bo to tak być nie może...

Ale jak każdy może zobaczyć w serwisie, nic wybitnego nie wychodzi z tych starań :> Więc nie brałbym na pewnika Razz
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum spojrzenia.com Strona Główna -> Rymowane Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: