Serwis na sprzedaż!
Ponad 160 tys. dodanych wierszy i ponad 1 mln 137 tys. komentarzy. Ponad 14 tys. zarejestrowanych użytkowników oraz ponad 10 tys. postów na forum.
Oferty można składać na adres e-mail spojrzeniacom@o2.pl
Forum spojrzenia.com Strona Główna spojrzenia.com
Wiersze, wierszyki, poezja - forum dyskusyjne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

nie wiadomo o czym czy też wiadomo
Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum spojrzenia.com Strona Główna -> Doskonalenie formy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
danioł

PostWysłany: Czw Lip 05, 2007 1:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lubię krótką formę. Pisać. Czytać. Tworzyć. Oglądać. Się bawić. Zapamiętywać. Dlaczego?

1. Forma krótka pozwala przyciągnąć czytelnika. Moim zdaniem nie odstrasz. Często ludzie myślą, że poeci to ci którzy potrafią napisać '"Pana Tadeusz" Moim zdaniem to głupota. Wiersz krótki łatwiej przyciąga i łatwiej go zapamiętać.
2. Jak wiadomo (bądź nie wiadomo) słowa (wyrazy, pojęcia) służące do tworzenia zdań, porozumiewania się są przydatne do opisywania zjawisk zewnętrznych. To znaczy takich które dzieją się w rzeczywistości ogólnej. Lecz jak trudno opisać nimi coś wewnętrznego, introwertycznego, duchowego, metafizycznego, mentalnego ....hmmm.... to chyba jasne. Więc dlaczego nie używać czegoś przeciwnego czyli CISZY do wyrażenia "TEGO CZEGOŚ"? Można napisać miliony słów o miłości i będą równe kilku prostszym:

my
letalna gra

twarzą w świat

3. U mnie to również lenistwo i brak wiary w znaczenie słów, których relatywizm czyli wieloznaczność dla każdej jednostki skłania mnie ku formom krótkim. Wolę międzysłowie, uczucie które wywołam.... nieważne czy pozytywne czy negatywne. Ważne że będzie.
4. Utwór małowylewny jest ciekawszy. Zwykle w wierszu, muzyce, obrazie, filmie....itp. jest kilka najważniejszych ujęć, zestawień, ble ble...... wiersz krótki jest może troszku (choć to chyba przesada) syntetyczny, ale jest ekstraktem, myślą przewodnią do której czytelnik sam może sobie dopisać rozwinięcie, jeśli ma wyobraźnie, uczucia i wrażliwość.
5. Lubię niedopowiedzenia
6. Uwielbiam paradoksy
7. Kocham zaskakiwać
8. Jestem inżynierem więc brak mi wylewności.
9. Miniatura ma być jak LSD łykasz ją, a reszta zależy od Ciebie.

dt
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
belzebubb

PostWysłany: Sob Cze 14, 2008 4:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mi nie przeszkadza że muszę milion razy czytać... ale faktycznie.. niektóre są aż zbyt trudne jak na mnie
Powrót do góry
kabanos
Junior Moderator

PostWysłany: Sro Lip 22, 2009 12:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytanie autorka tematu skonstruowała zbyt ogólnie. Proszę podać jakiś przykład. Czasem wiersz ma być bełkotliwy. Na pewno nie może być jak już ktoś pisał "jak rozmowa z koleżanką", choć na taką rozmowę może być stylizowany. Poezja to sztuka a więc coś więcej niż komunikatywność. Ma rozwijać naszą wyobraźnię, empatię, wymaga wielokrotnie erudycji i inteligencji. Wiersze mogą być proste, ale to nie znaczy, że są banalne. Odpowiednie użycie słów, czasem nawet ich graficzne ułożenie są tutaj kluczowe.
Nemo

PostWysłany: Czw Lip 23, 2009 9:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

osobiście też nie lubię takich "dziwnych" wierszy, zlepków na pozór niepowiązanych ze sobą metafor. Jak dla mnie są zbyt ciężkie, a przez czasem wręcz przekombinowaną różnorodność metafor trudno domyślić się, o co chodziło autorowi. Owszem, może poeta powinien pozostawić trochę wolności w interpretacji dla czytelnika, żeby domyślił się sedna utworu, ale często wolności jest wręcz za dużo, a przecież to przesłanie jest najważniejsze (według mnie). A tymczasem często przesłanie gubi się, leży gdzieś na dnie wiersza, przygniecione dziwną formą i nadużywaniem środków stylistycznych. Sądzę, że teraz jest po prostu taka moda, że nieważne, co zawiera wiersz, jaką głębię, tylko żeby było oryginalnie, bo wtedy nie posądzą człowieka o banał, a przesłanie to sami już sobie odbiorcy wymyślą (tak zwane "pole do popisu dla czytelnika"). Dlatego wolę wiersze snujące się wokół jednej metafory, moim zdaniem, większe są szanse, że się go zrozumie...
To jest tylko moje skromne zdanie, mam nadzieję, że nikogo nie obraziłam, nie miałam takiego zamiaru.
Powrót do góry
wierzba

PostWysłany: Pią Sie 07, 2009 2:22 pm    Temat postu: nie wiadomo o czym czy też wiadomo Odpowiedz z cytatem

Tzw. tajemniczość i inteligentny przekaz w wyrafinowanej formie to doskonałe pole do popisu dla (nazwę to nieeufemistycznie) oszustów.
Wielokrotnie czytalam juz przypadkowo zlepione metafory, do ktorych potem komentatorzy dorabiali filozofię. Wow! Autor zadowolony z siebie pyszni się geniuszem (patrzcie, nie rozumiecie mnie, jestem inny). W morzu niezidentyfikowanych tekstów są rodzynki, ktore na przymiotnik "genialne" zasługują. Reszta to nieudolność, lub drwina z czytelnika.
Mocno to może brzmi, ale jest to igraszka z czytelnika. Nie lubie czytac wierszy w pocie czoła, ale cenię podejmowanie trudnych tematow w ciekawej formie (nie w dziwacznej). Biały czy rymowany - nieistotne. Byle budził mój zachwyt, usmiech czy jakiekolwiek inne uczucia. Prostota - tak. Łopatologia i prostactwo - nie.
Sama pisze głównie dla przyjemnosci. Do asów nie należę, ale potrafię myslec. Rece mi opadaja, gdy godzinami mam zgadywać, co autor miał na mysli. Stara to szkoła - nieskuteczna i zniechęcająca.
Pozdrawiam i mam nadzieje, ze nikogo nie uraziłam. Nie to bylo moim celem. Smile
Powrót do góry
D.Biaxy

PostWysłany: Pią Lis 13, 2009 3:26 pm    Temat postu: nie wiadomo o czym czy też wiadomo Odpowiedz z cytatem

jak sądzicie lepiej wiedzieć że jest się zdradzanym czy niegdy się nie dowiedzieć żyć w błogiej nieświadomości. CZy w tym wypadku prawda też wyzwala czy właśnie zniewala? Czy jest w ogóle odpowieź na to pytanie?
Powrót do góry
yamette

PostWysłany: Pią Lis 13, 2009 11:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

błoga nieświadomość jest dla głupców.
tak jak udawanie, że nie ma się czym przejmować.
kieruje wtedy Tobą strach. Głupi i wszechobecny.

ja tam bym wolała się dowiedzieć o zdradzie.
wedy można komuś w mordę wystrzelać. Smile
Tak dla rozrywki Smile
no ale ból to już osobna sprawa, ale nasza osobista.
hmmm
ja tam lubię cierpieć.

a co to w ogóle w tym temacie robi?
Powrót do góry
Viltis
Moderator

PostWysłany: Sob Lis 14, 2009 7:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy koleżanka widząc tytuł tematu myslała, że może tu pisać nie wiadomo o czym? Sorry Winetou, proszę takie rozmowy przenieść do Hyde Parku, tu rozmawiamy o formie i wyrazie, posty na tematy nie związane z doskonaleniem warsztatu będą usuwane.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum spojrzenia.com Strona Główna -> Doskonalenie formy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: